English

Huzurlu Uyku

9 Mayıs 2017

Beden ve ruhun uyumu, bir insanın bütünlüğünü tamamlayan yegâne unsurdur. İkisinden sadece biri sağlıklıyken diğeri yardıma ihtiyaç duyuyorsa, beklenen verim tam anlamıyla sağlanamaz. Uyku için de gerekli olan bu uyum, gece boyunca yatakta geçirilen sürenin verimliliğine katkı sağlar.

Günü geride bırakma zamanı yaklaştığında, uyku ihtiyacı hissedilmeye başlar. Vücudu rahat bir zemine bırakmak ve bu zamanı dinlenerek geçirmek hedeflenir. Fakat verimli bir uyku için vücudun buna hazır olması gerekmektedir. Uyuma evresine yaklaşırken bir şeyler atıştırma kararı verildiğinde, uyumaya hazır olmadığı halde uyumaya zorlanan beden bunu reddedecek ve önce işini tamamlamaya çalışacaktır. Dolayısıyla bir süre yatakta uykuyu beklenen anlar ve sonrasında uykunun tam olarak alınamadığı bir gece kalacak arkada.

Yatağa girildiği anda, günün sonuna gelmiş olmanın ve odanın içindeki karanlık boşluğun etkisiyle, geride kalan saatlerde neler yaşandığı akılda şöyle bir süzülür. Zihindeki süzgeç bazı anıları kolayca geçirip unutulmaya bırakırken, bazılarını da hatıra havuzuna aktarır. Bu havuzda iyinin yanında kötü anılar da olduğu için kafa kurcalayan türden olaylar ara ara gün yüzüne çıkar. Yatağın huzurlu atmosferi içinde bunları da değerlendirir insan bir anlığına. Tüm bu değerlendirme sürecinde, düşünceler birbirini izler ve bir süre uykuya izin vermez. Düşüncelerin arasından sıyrılınmadığı takdirde uykunun rahatlığı yerine, zihindeki soruları yanıtlamak tercih edebilir. Neticede uykunun mental hazırlık süreci de başarısızlığa uğrar.

Kaliteli uyku için doğru yatağı seçmek, fiziksel olarak gerekli ortamı size sağlayacaktır. Bedeniniz kaliteli bir yüzeyde rahatlayarak ihtiyacınız olan atmosferi size sunar. Bunun yanında güzel bir uyku için sizin de gerekli altyapıya katkıda bulunmanız gerekecektir. Yatağa girerken üzerinizdeki fiziksel ve ruhsal yükleri bir kenarı bıraktığınız, huzur dolu bir gece diliyoruz.

İyi Uykular.