English

İlk ve Son

4 Ocak 2017

shutterstock_415126918Hayatımızı sürdürürken zaman bilincimizi yönlendiren birtakım etkenler vardır. Bu etkenler, yaşamın doğasını oluşturan başlangıç ve bitişlerin çeşitli temsilleridir. Biyolojik saatin başrolde olduğu söz konusu başlangıç ve bitişler, her ne kadar farkında olmasak da zamanın her bir parçasında varlığını hissettirmektedir. “İlk ve son”un dünyasına hoş geldiniz…

Dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir insan her gün düzenli olarak uyanıyor. Uyandığı andan itibaren, biyolojik saati elverdiğince gününü sürdürüyor. İnsanlar tüm bu sürecin ufak da olsa bi anında; uyandığı zamanı, yeri anımsıyor, bazen özlüyor… Eninde sonunda gün, tekrar uyuyarak sonlanıyor.

Uyku, şüphesiz ki zamansal kısıtlamalarla sürdürdüğümüz hayat işleyişinin en değerli aktivitesi…Ona duyulan bitmek tükenmek bilmeyen istek, bu istek doğrultusunda uyumak ve yine bu istek doğrultusunda uyanmak yaşamımızı şekillendiriyor.

Güne başlama ve günü bitirme rutinlerinin daha geniş bir zaman aralığında doğum ve yaşama karşılık geldiğini hiç düşündünüz mü? Doğduğumuz günü kutlamamız, doğduğumuz andan hemen sonrasına karşılık gelen çocukluk yıllarımızı sık sık yad etmemiz, özlememiz ve nihayetinde tüm hayatımızı huzurlu ve mutlu bir şekilde sürdürme dileğimiz uyanma ve uyuma kavramlarının büyük ölçekli bir kopyası niteliğindedir.

Kaliteli bir ilk, kaliteli bir son ve neticede kaliteli uyku; mutlu, huzurlu ve kaliteli bir yaşam demektir. Nerede uyuduğunuzu ve nasıl uyandığınızı; yatağınızı önemseyin. İyi uykular.