English

Kısa Süreli Uyku Tekniği (MICRO-NAP)

6 Mart 2017

Uyku, insanların büyük çoğunluğu için bir ihtiyacı karşılama eylemi olarak algılanmaktadır. Fakat uykunun bir ihtiyaç karşılama eyleminden fazlası olduğu gerçeği son zamanların gündemini oluşturmaktadır. Micro-Nap ile uykunun bilinçaltınıza açılan kapısını keşfedin.

İnsanların, hayaller kurarak yeniliklere ulaştığını göz önünde bulundurduğumuzda, yaratıcılıklarını geliştirmek için çeşitli yöntemler denemelerine çok da şaşırmamak gerekir. Uyku kavramının söz konusu yeniliklere ulaşmada etkin bir araç olduğu gerçeği, önemli tarihi karakterler ile örneklendirilmektedir. Örneğin Salvador Dali ve Einstein’ın da kullandığı düşünülen bu teknik, uykuyla uyanıklık arasında vücudun uyarılıp açılmasına dayanıyor. Dolayısıyla bu esnada beyin yeni bir bilgi almadan çalışarak, algımızın bizim istediğimiz yelpazede çalışmasını mümkün kılıyor.

Micro-Nap tekniğini kullanırken vücudunuzun uyku sırasında açılmasını sağlamanız gerekir. Doğal bir yolla olması en faydalı şekli olacağı için telefon alarmı gibi yöntemler işinize yaramayabilir. Onun yerine kendinizi, rahatlayabileceğiniz bir yatağa bırakın, elinize ağır ve ses çıkarabilecek bir cisim alın, elinizi yatağınızın dışına sarkıttığınız yere geniş bir tabak koyun. Vücudunuz uykuya daldığında kaslarınız gevşeyecek, ağır cisim tabağa düştüğünde çıkan sesle birlikte uyanacaksınız. Eğer kullandığınız yöntem başarılı olmuşsa rüyanızda gördükleriniz hala hafızanızda olacaktır. Bu rüyayı hemen yazıya dökmeniz, hayal gücünüzü sınadığınız bu fenomenin bir amaca ulaşmasını sağlayacaktır. Başarıya ulaşabileceğiniz yeni yönteminizle hayal gücünüzü beslemeniz dileğiyle.

İyi uykular.