English

On maddede Looney Tunes dünyası

Yatak, baza ve başlıklarımızı süsleyen Looney Tunes’un renkli dünyasını yakından tanıyalım…

Tazmanya Canavarı, Bugs Bunny, Tweety… 80 yıldan uzun süredir çocukları televizyon ekranlarından büyüleyen Looney Tunes karakterlerinin, İşbir Yatak ürünlerini de süslediğini biliyor musunuz?

Türkiye’de ilk kez lisanslı karakterlerin yer aldığı yatak, baza ve başlıklarla, çocuk odaları artık daha eğlenceli. On maddede, televizyon tarihi yazan Looney Tunes’un eğlenceli dünyasını tanıyalım.

1. Looney Tunes ilk defa 1930 yılında siyah-beyaz olarak yayınlanıyor. 1943 yılında şimdiki renklerine kavuşan çizgi karakterler 1969 yılına kadar maceralarına devam ediyorlar.

2. Warner Bros. telif haklarına sahip olduğu şarkıları tanıtmak için kısa çizgi filmer ısmarlıyor. Looney Tunes o şekilde ortaya çıkıyor. Karakterler popüler olunca da çizgi diziye dönüşüyor.

3. Looney Tunes karakterlerinin hepsini tanıyor musunuz? Bugs Bunny, Daffy Duck, Domuz Porky, Elmer Fudd, Sylvester, Tweety, Marslı Marvin, Tazmanya Canavarı, Wile E. Coyote, Road Runner, Foghorn Leghorn, Yosemite Sam, Pepé Le Pew ve Hızlı Gonzales.

4. Bugs Bunny, en çok filme konuk oyuncu olan çizgi karakter.

5. Bugs Bunny’nin en tanınan filmi ise ünlü basketbolcu Michael Jordan’la başrolü paylaştığı, 1996 yapımı Space Jam.

6. Looney Tunes’un En İyi Kısa Animasyon dalında 11 Oscar adaylığı, iki tane de Oscar’ı bulunuyor.

7. Looney Tunes, 1970’lerde sansüre uğruyor. Şiddet, intihar, sigara ve içki bulunan sahnelerle, Meksikalı, Asyalı, Yahudi ve Kızılderililer’e yönelik etnik kalıpların bulunduğu sahneler çıkarılıyor.

8. Amerika’da Looney Tunes temalı iki büyük oyun parkı bulunuyor.

9. Looney Tunes, Disney karakterleriyle ilk defa 1988 yılında, Who Framed Roger Rabbit? filminde bir araya geliyor. Bugs Bunny ve Miki Fare, beraber paraşütle atlıyorlar.

10. Yıllardır kısa maceralarına alıştığımız Looney Tunes, ilk uzun metrajlı maceralarına hazırlanıyor. Bu sene sonunda gösterime girecek Looney Tunes filmi şu anda yapım aşamasında.

Looney Tunes lisanslı ürünlerimize göz atmak için tıklayın.