English

Gündüz uykusunun bilinmeyen faydası

Öğle yemeğinden sonra yapacağınız   15-20 dakikalık bir şekerlemenin vücudunuzu tazeleyeceğini, performansınızı ve motivasyonunuzu arttıracağını biliyor muydunuz?

California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre öğle uykusu beynin öğrenme kapasitesini artırıyor, düşünme ve problem çözme yeteneğine hız kazandırıyor.

İnsanın gün içerisinde vücut ısısı iki kez düşüyor. Sabaha karşı 03.00 sıralarında ve öğleden sonra 14.00- 15.00 saatleri arasında… Öğle yemeğinin ağırlığına bağladığımız bu rehavet dönemi, aslında vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimi. Bu saat aralıkları uykunun en kaliteli olduğu zaman. Kaliteli uyku, insan vücuduna uzun süre uyumaktan çok daha fayda sağlar. Bu saatler arasında gerçekleştirilebilecek 15-20 dakikalık uykular, gece uykusunda 1-1,5 saat kazanç sağlıyor.

Uzmanlar, imkanı olan herkesin öğle uykusuna yatmasını öneriyor. Özellikle de çocukların öğle saatlerinde mutlaka uyumaları gerekiyor. Çocukluk çağında öğle saatlerinde alınan kaliteli uyku, beyin ve vücut gelişimi için büyük önem taşıyor.

Bilim adamları, beynin elektrik faaliyetini kontrol ettiklerinde bu sürecin, derin uykuyla rüya süreci arasındaki bir uyku aşaması olabileceğini ve hızlı göz hareketi olmayan bu aşamada, beynin hippokampüsünde bulunan gerçek temelli hatıraların “geçici bellek”ten ön-yüz korteks adı verilen bölgeye taşındığını düşünüyor.